Manual Gas Tight Syringes
Gas tight syringes for manual injections on GC instruments; includes fixed-needle, removable-needle formats in various sizes, needle gauges, needle point styles, and terminations; includes zero dead-volume and headspace syringes.
- (16)
- (10)
- (30)
- (7)
- (88)
- (21)
- (25)
- (1)
- (60)
- (6)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (1)
- (2)
- (43)
- (1)
- (8)
- (58)
- (42)
- (23)
- (5)
- (58)
- (7)
- (45)
- (3)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (102)
- (16)
- (110)
- (1)
- (44)
- (12)
- (2)
- (2)
- (16)
- (7)
- (7)
- (39)
- (15)
- (39)
- (59)
- (1)
- (2)
- (13)
- (11)
- (1)
- (91)
- (10)
- (59)
- (23)
- (12)
- (14)
- (48)
- (10)
- (1)
- (3)
- (10)
- (23)
- (1)
- (1)
- (134)
- (11)
- (1)
- (4)
- (4)
- (214)
- (1)
- (8)
- (1)
- (8)
- (7)
- (301)
- (13)
- (10)
- (15)
- (6)
- (185)
- (1)
- (2)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (24)
- (4)
- (12)
- (9)
- (2)
- (12)
- (11)
- (3)
- (9)
- (5)
- (2)
- (6)
- (2)
- (25)
- (1)
- (3)
- (17)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (7)
- (5)
Filtered Search Results
Hamilton™ 1700 and 1000 Series Gastight™ SampleLock™ Syringes, 22 Gauge
Hamilton SampleLock syringes allow you to collect, store, transport and analyze liquid or gaseous samples without the danger of evaporative loss or environmental contamination.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| For Use With (Application) | To collect, store, transport and analyze liquid or gaseous samples without the danger of evaporative loss or environmental contamination |
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.41 mm |
| Product Type | General Purpose Syringe |
| Connection Type | Sample Lock, Removable |
| Needle Point Style | Sharp, Bevel, Curved, Non-coring |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Needle Gauge | 22 G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.02 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.01 in. |
Hamilton™ 1700 Series Gastight™ Syringes: RN Termination
Gastight version of the original 700 series syringes, ideal for dispensing volumes from 1 up to 500μL
| Length (Metric) | 51 mm |
|---|---|
| Product Type | Gastight Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Length (English) | 2 in. |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | Ideal for dispensing both liquids and gases, useful for samples with dissolved or suspended molecules |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
Hamilton™ 800 Microliter™ Syringes, RN Termination
Attached to the flange of the 700 series syringe is a blue Syringe Holder that provides a spot to hold the syringe that will not heat up the barrel causing dispense inaccuracies. Additionally it provides support to small volume plungers that are prone to bending during injection. This series of syringes is ideal for dispensing volumes from 0.5 μL up to 250 μL.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Length (Metric) | 51 mm |
| Connection Type | Removable |
| Length (English) | 2 in. |
| Needle Point Style | Sharp, Bevel, Curved, Non-coring |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Plunger) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| For Use With (Application) | Ideal for dispensing liquid to achieve the highest level of accuracy and precision possible, recommended for septum penetration |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Max. Pressure | 2000 psi |
Hamilton™ 1000 Series Gastight™ Syringes: Removable-Needle, RN Termination, 22 Gauge, 2 in. Needle Length
Mid-volume GASTIGHT syringe ideal for dispensing volumes from 100 μL up to 100 mL.
| Quantity | Ea. |
|---|---|
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | Ideal for manual and automated HPLC injections, commonly used in syringe pumps and other liquid handling instruments |
| Max. Pressure | 200 psi |
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.41 mm |
| Product Type | Gastight Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Needle Gauge | 22 G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.028 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.016 in. |
Hamilton™ 701N Microliter Syringes
The 700 series syringe is the original hand-fitted Hamilton syringe. This series of syringes is ideal for dispensing volumes from 0.5 μL up to 500 μL. A variety of different terminations and needle options are available in this series.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Diameter (English) Inner | 0.019 in. |
| Length (Metric) | 51 mm |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Length (English) | 2 in. |
| Diameter (Metric) Inner | 0.048 cm |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Max. Pressure | 137.9 bar |
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.013 cm |
| For Use With (Equipment) | Agilent 7670, 7671, and 7672 Automatic Liquid Sampler, Gas Chromatography Autosamplers |
| Product Type | Microliter Autosampler Syringe |
| Diameter (Metric) Outer | 0.66 cm |
| Connection Type | Cemented |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Diameter (English) Outer | 0.26 in. |
| Model | 701 N |
| Needle Point Style | Sharp, Bevel, Curved, Non-coring |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.047 cm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Needle Gauge | 26s G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.018 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.005 in. |
Hamilton™ 1700/1000 Series Gastight™ Instrument Syringes: C Termination
Syringes are designed to fit into, or with, various different instruments such as the MICROLAB™ 500 and MICROLAB 1000
| Needle Point Number | No Needle Included |
|---|---|
| Product Type | Gastight Syringe |
| Connection Type | ChemSeal |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | For dispensing volumes from 100μL up to 100mL |
| Autoclavable | Autoclavable |
Hamilton™ 700 7000/1700 1000 Series Microliter™/Gastight™: TLL Termination
Syringes have built-in Chaney Adapters
| Needle Point Number | No Needle Included |
|---|
| Connection Type | Fixed |
|---|
Hamilton™ 1700 Series Gastight™ Syringes: TLL Termination
Gastight version of the original 700 series syringes, ideal for dispensing volumes from 1 up to 500μL
| Needle Point Number | No Needle Included |
|---|---|
| Product Type | Gastight Syringe |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | Ideal for dispensing both liquids and gases, useful for samples with dissolved or suspended molecules |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
Thermo Scientific™ Male Luer-LOK Priming Syringes
Thermo Scientific™ Male Luer-LOK Priming Syringes offer easy, accurate and reproducible manual injections.
Hamilton™ 1800 Series Gastight™ Removable-Needle Syringes
Reinforced plunger version of the 1700 series syringes is ideal for dispensing volumes from 1 μL up to 500 μL.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Connection Type | Removable |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Needle Point Style | Sharp, Bevel, Curved, Non-coring |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | Dispensing volumes from 1μL up to 500μL |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.005 in. |
| Includes | Certificate of calibration traceable to NIST |
|---|---|
| Product Type | Gastight Syringe |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| For Use With (Application) | Ideal for despensing both liquids and gases |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
Hamilton™ Syringe from Restek
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
High precision and accuracy down to 0.1μL.
Thermo Scientific™ Removable-Needle Autosampler Syringes for GC Instruments
Thermo Scientific™ Removable-Needle Autosampler Syringes for GC Instruments are accurate and reproducible over a range of volumes.
Restek™ Presents Hamilton Standard Microliter Volume Syringes: Needle: LTN
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More